Bağ Ağlamalı ki Bağcı Gülsün!

Bağ Ağlamalı ki Bağcı Gülsün!
  • 13.04.2017
  • 1.018 kez okundu

Topraktepe, Üzümlü Köy, Karagöz Köyü, Gündüzbey, Banazı ve Kozluk’ un asmalarına verim katmak amacıyla yapmaya başladıkları asma budaması hakkında konuşan Bayram Eldeğer,  budamanın tanımını yapıp, “ Budama asmanın canlı olan kol, çubuk, sürgün ve yaprak gibi organlarının kesilerek çıkarılmasıdır. Budama demek asmadan ne miktar ve kalitede ürün istediğimizin ifadesidir. Budamaya göre asmayı sınırlarız bu sınırlamaya göre de ürün elde ederiz. Burada gelişmeye bırakılacak gözlerle bunlardan oluşacak sürgünlerin sayı ve yerlerini belirliyoruz. Budama ile oluşturulan şekil korunur, değiştirilir. Asmaya kaldırabileceği kadar yük vermek ve ömrünü uzatmak için, toprak işleme, ilaçlama ve hasatın iyi bir şekilde, rahat yapılabilmesi için budama yaparız. İlk yıllar şekil, sonraki yıllar ürün budaması olur.  Zamanına göre budama ikiye ayrılır kış ve yaz budaması diye. Kış budamasında asmanın dinlenme döneminde yapılır. Sert budama asma kapasitesini azaltır. Çünkü hafif budamaya göre daha az yaprak alanı oluşmaktadır. Yaprak alanının azlığıyla asma yeterli besin depolayamaz. Bağlarda gelişmeyi geriletmeyecek kadar budama yapılmalıdır. Bunu da sürgünlerin gelişme durumuna bakarak ayarlarız. Gelişme gerilemişse daha az göz, sürgünler aşırı uzamış kalınlaşmışsa ve gövdeden oburlar çıkmışsa fazla göz bırakılmalıdır. Yaz budamasında ise bağa istenen şekil oluştuktan sonra bu şeklin devamlılığının sağlanması, bol kaliteli ürün vermesi ve toprak işleme, hastalıklara karşı mücadele gibi işlemlerin daha kolay yapılabilmesi için bağlar her yıl budanmalıdır.  Burada filiz alma, yaprak alma, tepe alma gibi işlemler yapılır” ifadelerini kullandı.

“BAĞ AĞLAMALI Kİ BAĞCI GÜLSÜN”

Hava koşullarının budamayı etkilediğini belirten Ramazan Erbaş ise, “ Budama zamanını hava koşulları etkiliyor eğer hava bozuksa geç budanan asmalar geç yeşerir eğer erken budanırsa da erken yeşerir. Erken budanan asmalar erken uyandığından bağ dikeceğimiz bölgede don riski varsa geç budanan bağlar geç uyanacağından dondan korumak mümkün olabilir. Böyle yerlerde bağları geç budamak daha doğru. Bu budamada hasta olan kollarda budanır sonra uzak bir yerde yakılır ki diğer kollara sıçramasın, verimi etkilemesin. Yazın yapılan budamada ağlama görülür, su akar. Ağlamanın asmaya olumsuz bir etkisi olmaz. ‘Bağ ağlamalı ki bağcı gülsün’ derler. Asmalarda verimle gelişme arasında ters bir ilişki vardır. Biri artınca diğeri azalıyor. İlk yıllar fazla ürün alınması ileriki yıllarda zayıf gelişme sonucu verim azalır. Bu nedenle aşıdan veya dikimden sonraki 2-3 yılda asmaları fazla yüklemekten uzak durmalıyız” diye konuştu. Sözlerine devam eden Erbaş,  son olarak budama türlerine de değinerek şunları kaydetti, “ Baş Budaması omcaların ve Amerikan asma anaçlarının yıllık çubuklarının tek göz üzerinden budanmasıdır. Ürünü çok olmayan, yaşlı bağları gençleştirmek için bu budama kullanılır. Kısa budama, çoğunlukla baş şekli verilen asma anaçlarında uygulanır. Tacın top oluşu asma kapasitesini çok düşürür, salkımlar toprak üzerinde olup güneş görmez bu yüzden pek kullanılmaz. Uzun budama, ürün çubukları 5-7, bazılarında ise 18-20 gözlüdür. Dip gözleri az verimli, kuvvetli gelişen, kuvvetli sürgün veren ve bol ürün veren, boğum arası uzun çeşitlere uygulanır. Küçük taneli salkım yapan çeşitler ile tamamıyla sökülüp atılacak bağlarda kullanılır. Karışık budama, aynı asma üzerinde bir senelik dalların bir kısmanın 3, diğerlerinin 7 ve daha fazla göz üzerinden budanmasıdır. Kısa budanan dallara ‘ırgat’ uzun budanan dallara ise ‘bayrak’ denir. Bazı yörelerde analı-kızlı budama da denir. Bu budama şekli çekirdeksiz üzümlere uygulanır.”

Rahime Gül Erbaş  (Özel Haber) – Malatyasonsöz

http://www.malatyasonsoz.com.tr/haber-42293-Bag_Aglamali_ki_Bagci_Gulsun.html

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script