…Banazı Karası’nda Hasat Sonu…

…Banazı Karası’nda Hasat Sonu…
  • 18.10.2018
  • 568 kez okundu

Beydağı eteklerinde yer alan merkez Konak (Banazı)Mahallesi’ndeki bağlarda ‘Banazı Karası’ olarak bilinen tür üzümün hasadı sona erdi.

Banazı üzümü toplandıktan sora kurutulmak üzere toprağın üzerine seriliyor. Hiçbir katkı yapılmayan üzümler, güneşin altında kurutularak tüketime hazır hale getiriliyor.

Bu yıl, geçen yıllara oranla daha yüksek rekoltenin beklendiği Banazı üzümüne olan talep ise her geçen gün artıyor. ‘Banazı Karası’ olarak da bilinen Banazı üzümü, çekirdeğiyle birlikte tüketildiğinde kan yapıcı özelliğinin yanı sıra önemli bir antioksidan ve vitamin deposu. Ayrıca Konaklı kadınların ellerinde işlenerek yapılan üzüm pestili de damakları süsleyen bir tat olma özelliğine sahip.

Konaklı üreticiler, Malatya’da üzüm denildiğinde akla gelen ilk yerlerden birisinin Konak olduğunu ifade ederek, önemli bir ürüne sahip olduklarını belirttiler.

Banazı üzümüne yoğun ilginin olduğunu kaydeden üreticiler, talepleri karşılamak için daha çok çalışacaklarını ve verilecek desteklerle Banazı üzümünün marka değerini daha da yükselteceklerini ifade ettiler.

Ayrıca, yine Beydağı eteklerinde bulunan Karagöz Mahallesi de, Banazı Karası üzümün yetiştirildiği önemli bir bağcılık bölgesi.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi

uzum

banazim3  banaziuzum2

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script