BİR AKŞAM SOHBETİ

Mehmet Şerif YENİAY
Mehmet Şerif YENİAY
  • 04.06.2017
  • 1.074 kez okundu

BİR AKŞAM SOHBETİ

Sevgili Konakder ailesi, dün akşam ki yaptığımız sohbete istinaden bu yazıyı hazırladım. Eleştiriler ilmi münazaraya dönüşmüyorsa bir fayda vermiyor, sadece söyleyen tarafı rahatlatıyor, karşı tarafı da rahatsız ediyor. Tartışmada gaye hakikate ulaşmak olmalı, şahıslardan ziyade fikirler ortaya konmalı o fikrin doğruluğu tartışılmalı bunun da ölçüsü “bana görelilik” olmamalı. Yani bir hakem kılavuz olmalı.

Bakınız Kur’an ne buyuruyor:

“İnsanlardan kimi bilmeden, ne yol göstereni, ne de aydınlatıcı bir kitabı olmadan, Allah hakkında tartışır.”(hac 8)

“(ey Muhammet) bazıları bilmedikleri şey hakkında atıp tutarak: Onlar üç kişidirler, dördüncüleri köpekleridir diyecekler. Yine, beş kişidirler altıncıları köpekleridir diyecekler. Şöyle de diyecekler: yedi kişidir sekizinci köpekleridir. De ki onların sayısını Rabbim daha iyi bilir. Zaten onları pek az kimse bilir. O halde onlar hakkında (Kuranda ki) apaçık tartışma(yı aktarmak)dan başka tartışmaya girme ve bunlar hakkında onlardan hiç birine bir şey sorma.” (Kehf 22)

Öncelikle tartışma bilgiye(ilme) dayanmalı ve gaybi konular da “karanlığa taş atılmamalı” . Örnek olsun diye söylüyorum eğer Kuran Ahsabı kehf’in sayısını bildirmediyse bizim yedi uyurlar deme hakkımız yok.

İslam tarihinde önemli yer teşkil eden, geçmiş Peygamber kıssaları, Allah adına anlatılan hikâyeler ve soyut varlıklar hakkında ki yaygın hurafeler ve tuğla gibi kitaplar…

Doğru bilgi sağlam bir kaynağa dayanmalı. Adam diyor ki ben zuhuratta Allah ile görüştüm, şu konuyu Peygamberle istişare ettim…

“Diriler ile ölüler de bir olmaz. Allah, dilediğine işittirir. Sen, kabirlerde bulunanlara işittirecek değilsin.” (fatır-22)

Bu günkü yaygın inanışta kabir ehlinin dünyayı idare ettiğine inanılır. Bu husus da tartışmaların önemli bir kısmına sebep teşkil eder.

Şu husus günümüz sorunun başında geliyor: Tartışılan mevzu elzemi ya da sorulan soru hangi yaraya merhem oluyor.

Dün akşam beş dakika tv.lerin en popüler Hocasını izledim, hem soru sorana hem de sorulana acıdım:

“Hocam oğlumun adını Fenerbahçe koydum günah mı” diğeri “Gözlüğümü başörtüsünün üstüne taktım caiz mi”

Arkadaşlar bunlar halkın içinde ki güya dindarlar! En azından din diye bir kaygısı olan insanlar!, ya diğerleri… Sanal medyada pek çok platform var bu ve benzer ne kadar örnek varsa servis edip akşama kadar Dinle alay ediyorlar İslamcıları aşağılıyorlar. Bu da toplum gerçeği.

Bence sorun cemaatte yani bizde, eğer biz bilinçli olsaydık İmamlar, kanaat önderleri daha seçkin olurdu. Bu hususta iki kesim var biri: Buişten nemalanan tüccarlar, diğeri İmamlar. İmam kelime manası olarak önde yürüyen demektir. Evet yürüyen bir toplum var ve en önde yürüyen kişi İmam. Peki, yürümüyor da yerimizde sayıyorsak, yürümek diye bir derdimiz yoksa…

Bakınız Fatih İstanbul’u fethederken rahipler, meleklerin erkek mi dişi mi olduğunu tartışıyorlardı.

Bakınız şu tartıştığımız platform, whatsapp ücretsiz neden, bizler onlara “yumuşak karnımızı” anlatıyoruz yoksa bu kadar (gönüllü) bilgiyi almaya güç yetmezdi.

Bunu şunun için belirtiyorum elin oğlu ne üzerine çalışacağını iyi biliyor, bakınız daeş vb örgütlerin doğuş hikâyesi böyledir.

Asıl konumuza dönecek olursak: Bu gün dinin bizden istediği ne onları konuşalım üzerimizde ki vecibeleri konuşalım, bizi cehenneme götürecek olan başkalarının amelleri değil kendi eylemlerimiz. Nasıl ki mahşer günü can havliyle akıbetim ne olacak diye kimse kimseyi düşünemeyecek, o halde çabalarımız önce ben nasıl kurtulurumun derdine düşmek olmalı, sonra en yakınlar…

Bu platformda insanlar derdini anlatamıyor. Mesela bir arkadaş “her insan bir kitaptır önce kendi kitabını oku” dedi. Sorulmalıydı aslında biraz açar mısın ne demek istiyorsun ve ya bir iddiası olana buyur kardeşim söz sende konuş ve fikirlerinden istifade edelim denmeli. Yanlıştan çok korkuyoruz biri yanlış bir fikir beyan edecek diye, bırakın yanlış konuşsun yanlışın(kötünün) müşterisi olmaz, oluyorsa da bu tercih şansı ona tanınmalı.

Diğer bir husus “bilmenin negatifliği” eğer bu konuşmaları hiç tanımadığımız birinden dinleseydik söyleyenden ziyade söze odaklanacaktık ancak birbirimizi tanıdığımız için sözden ziyade söyleyene odaklanıyoruz.

O nedenle siz kendiniz araştırın o zaman bilgi daha kıymetli olur. Bırakınız günümüzün sapkın görüşlerini tarihi araştırın çok sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Sözün sonu: bu kadar dostun bir araya gelmesini fırsata çevirelim ve “her insan nakıstır” ilkesinden hareketle birbirimizin noksanlarını tamamlamada üzerimize düşeni yapalım. Bunun içinde biraz tahammül, ifrat ve terfide kaçmadan…

Selam ve dua ile

 

Mehmet Şerif Yeniay

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script