…İNSANIN İKİ HALİ…

Mehmet Şerif YENİAY
Mehmet Şerif YENİAY
  • 12.10.2018
  • 776 kez okundu

msyeniay

 

İNSANIN İKİ HALİ

İnsanın iki hali başlıklı yazım son zamanlardaki bir tartışmaya da ışık tutar temennisiyle…

İnsanın iki hali var, biri şu an hepimizin yaşadığı hal, diğeri de olağan-dışı diyebileceğimiz haller.

Öncelikle birinci halde fiziki donanımımız “mümkünü” dahilinde kavrayabildiğimiz şeyler.

Peki, mümkün nedir ona bir bakalım, bin yıl önce ölmüş birine bu günü anlatsanız tepkisi “mümkün değil” olacaktır. Mesela göz yatayda 20 km, dikeyde 339 km mesafeyi görme yet-i sine sahip, oysa siz bu gün bin km uzaktan evinizi zum yaparak görebiliyorsunuz.

Son yüzyılın son çeyreğinde keşifler inanılmaz bir hızla arttı, imkânsız diyebileceğimiz pek çok şeyin mümkün olduğunu görüyoruz. Kelimenin kendisi aslında konuyu özetliyor. Kane;( idi, oldu)

İmkan ve Mümkün de olabilen şeye denir dolayısıyla günümüz keşifleri ve gelecek keşifler hepsi “mümkün”dahilindedir…

Kainat, ki O, sakinlerini hep kendine hayran bırakarak uğurlamıştır. Dünkü insanında, gelecekteki insanında hayranlığı(imanı) hep aynı olacaktır. Yaşamın her alanı harikuladeliklerle doludur ancak hiç kar yağdığını göremeyen biri, kar yağışına ilk tanıklık ettiğinde gözlerinde ki hayranlığı daha bir fark edersiniz, her kar tanesi olağanüstü bir güzelliktedir ancak kutuplarda yaşayan biri iseniz bu sıradan bir duruma dönüşebilir. Bakınız hayranlık duymayacağınız bir tek şey var mı bu yaşamda, bizim onu kanıtsamamız ve olağan görüşümüz onun harikuladeliğini de sıradanlaştırıyor… o nedenle hidayet kitabı bizim kanıtsadığımız hadiselere atıf yaparak tefekküre yani aklımızı durağanlıktan dinamiğe çevirir.

Bu “mümkün” dahilinde olağan dışı diyebileceğimiz bir şey var mı. Dünyanın dengesini sağlayan Dağlar, Ziyalı güneş, Nurlu Ay, Mümbit toprak, işini kusursuz yapan Arı, tonlarca su yüklü Bulut, tonlarca erzak yüklü Gemi…iki ayak üzere yürüyen İnsan…

“Hal” imizi kısaca özetlediğimi zannediyorum. Bu hal içinde her canlı veya cansız bir program (Sünnetullah) dahilinde görevini yapıyor. Ateş yakar, su söndürür…

Peki, bu kapsamda insanın “mümkün”ü nedir? İşitmesi sınırlı, görmesi sınırlı, varlığı sınırlı, misal bir insan aynı anda iki yerde olabil mi, bu “mümkün” dahilinde midir? Öldükten sonra tekrar dünyaya teşrif edebilir mi, vasıtasız olarak bir yerden bir yere gidebilir mi, anatomisi olağanüstü “yeti” ler ile donatılabilir mi. (ki, bu soruların muhatabı Hindular değil Müslümanlar)

Buraya bir virgül koyup insanın ikinci haline bakalım. Birinci hal de Mümkünü saydık, ikinci hal insanın arız halidir. Normal bir insan somut olanı görür, dokunur, hisseder. İki ayak üzeri yürür, koşar ancak hiçbir zaman bir tazı hızına yetişemez. Misal,Jameika’lıBolt 37.15 km hızla dünya rekoru kırdı… Bu kadar işte, yapabileceğinin en iyisini yapmış, biride çıkıp saatte 50 km hızla koşar mı? Koştu diyelim ancak hiçbir zaman ışık hızına kavuşamaz. Peki, biri çıkar derse ki ben ışık hızıyla hareket ediyorum biz bunu anlamayız çünkü bu mümkün olan insanın yetisinin dışındadır.

Yukarıda saydığımız mümkünler dahilinde , mümkün olan insanın dışındaki iddialara ne demeli? Mesela biri diyorsa ki, kimsenin görmediğini görüyorum, ışık hızıyla bir yere gidiyorum….

İddia diyoruz çünkü ortada ispatı filan yok, kayıt kuyut yok sadece iddia var.

Bize göre İnsan ne zaman ikinci hale geçer(yani olağanın dışına)? Birkaç maddeyle özetleyelim.

  • Nörolojik rahatsızlıklar
  • Aşırı kan kaybı
  • Yüksek ateş
  • Aşırı korku
  • Aşırı üzüntü
  • Aşırı istek
  • Sekr(aklı örten maddeler) hali
  • Bilincin örtülü olması…

Bir kişinin çölde serap görmesi onun su ve vahaya olan aşırı isteğinden dolayıdır, çölün ortasında vaha gören birine kimse yalan söylüyorsun iddiasında bulunamaz, görüyorsa görüyordur. Peki, gördüğü ne? Gördüğü, Işık kırılması ve kişinin onu aşırı arzulaması sonucu hayal dünyanızda oluşan bir resimdir.

İkinci hal tıp ve psikiyatrinin konusudur, yukarıda ki tespitler acizane kişisel görüşlerimdir, bu bir bilimsel çalışma değildir. Ancak bu konu pek çok kişi tarafından istismar aracı olarak kullanıldığından kişisel bir rahatsızlığımı dile getirdim. Ne demek istediğimi az çok tahmin etmişsinizdir, örnekleri somutlaştırarak bir tartışma içine girmek istemiyorum.

Ancak bu gibi konular peşinde koşmak bize çok şey kaybettirebilir, oysa bizim görevimiz “mümkün” olanın keşfi için çaba etmek olmalı. Her gün kan kaybediyoruz, her gün çocuklar-geleceğimiz ölüyor.

Meselen insanlara tekrar önder olmamız mümkün ancak bu “örtülü akıl” ile olmaz, tefekkür için, fikir üretebilmek için birinci halde yaşamamız ve düşünmemiz lazım.

BU “MÜMKÜN” ASLINDA.

Kalın Selametle.

 

Mehmet Şerif Yeniay

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script