Banazı Üzümü

banaziuzumu

Malatya’nın bereketli toprakları , çağlayanlar gibi her tarafından fışkıran Abu-hayat’ı andıran mübarek suyu ile buluşunca birçok ürünün yetişmesine olanak sağlamış..İkliminin de müsait olması ve en önemlisi ilimizin Doğu Anadolu Bölgesinde anılmasına rağmen bu bölgenin en batısında Akdeniz iklimine komşu Türkiye’nin sayılı büyük ve verimli bir ovası olan Malatya’da neredeyse yetişmeyen ürün yok..Tropikal meyveler ve turunçgiller dışında her türlü zirai ürün yüksek kalite ve verimlilikte yetiştirilmektedir..

BANAZI ÜZÜMÜ

Malatya’mızın nadide yerleşim merkezlerinden birisi olan Konak Kasabasında yetiştirilen üzümler memleketimizde meşhurdur..Yeşilyurt ilçesine giden yol üzerinde Tecde’ye varmadan 2 km içeride yer alan,beydağının ve Tecde tepesinin arasında kalmış avuç içi gibi bir yer olan konak kasabasının halk arasındaki ismi Banazı’dır..
Buradaki Horata çayının çıktığı yer mükemmel bir mesire alanıdır.. Banazı ile Tecde arasındaki tepenin Tecde’ye bakan sırtında da bu üzümden yetiştirilse de üretimin çoğu banazlı tarafında olmaktadır..

Üzümün kalitesi,rengi,tadı,sululuğu,kabuğunun inceliği ve dayanıklılığı ile diğer yörelerde yetişen üzümlerden farkı hemen farkedilir..Tıpkı Arapkir Üzümü gibi..Arapkir ilçemizde de çok kaliteli siyah üzüm yetişir..Ne yazık ki bu kaliteli ürünler ancak iç talebi karşılayabilmekte..Devletimiz her bölgeye mahsus alternatif ürünlerin yetiştirilmesini teşvik ediyor.Tıpkı Rize ve Trabzonda çaya alternatif olarak önerilen Kivi meyvesi gibi..Eğer bu iki üzüme ve aşağıda bahsi geçen ve Tecde’nin mümbit topraklarını benimseyen Hurma meyvesine yatırım yapılır ve teşvik edilirse iç piyasadan sonra dış piyasada da Malatya’nın bir markası olurlar..

hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root işlemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script